Jak przygotować się do badania USG Doppler naczyń wątroby?
Kiedy należy wykonać badanie USG Doppler naczyń wątroby ?
Co wykrywa badanie USG Doppler naczyń wątroby ?
Jak przygotować się do badania ?
Badanie USG Doppler naczyń wątroby jest wykonywane na czczo. W dniu poprzedzającym badanie zalecana jest dieta lekkostrawna. Na ok. 6-8 godzin przed planowanym badaniem nie należy jeść. Dodatkowo przed badaniem nie zaleca się pić napojów gazowanych i kawy, żuć gumy czy palić papierosów. 1-2 dni przed i w dniu badania można przyjąć Espumisan (3 razy dziennie po 2 kapsułki).
Należy zabrać ze sobą swoje wcześniejsze badania.
Dla wygody, najlepiej jest mieć na sobie luźną odzież, którą będzie łatwo zdjąć.
Badanie wykonuje się leżąc na plecach. Trwa ok. 20 minut.
Cel badania
Badanie służy ocenie wątroby i stosowane jest w diagnostyce nadciśnienia wrotnego. USG Doppler naczyń wątroby umożliwia wykrycie nieprawidłowości krążenia układu wrotnego wątroby, pozwala na ocenę drożności naczyń oraz parametrów przepływu krwi. Diagnozuje zakrzepy, nadciśnienie wrotne oraz inne choroby (np. marskość wątroby, zwłóknienie wątroby, powiększenie śledziony). USG Doppler naczyń wątrobowych wraz ze standardową oceną ultrasonograficzną wykorzystywane jest również do oceny wątroby po przeszczepie.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
- marskość wątroby
- zakażenie HCV i HBV
- alkoholowe uszkodzenie wątroby
- podejrzenie nadciśnienia wrotnego
- stłuszczenie wątroby
- zwłóknienie wątroby
- żylaki przełyku
- wodobrzusze
- powiększenie śledziony (splenomegalia)
Bezpieczeństwo
Badanie jest całkowicie bezpiecznie. Jest bezbolesne i nieinwazyjne, mogą je wykonywać również kobiety w ciąży. Badanie może być powtarzane, tak często, jak jest to potrzebne.